Top 5 lig, a w nich… Polacy

22 września 2014 Top 5 lig, a w nich… Polacy

Co pokazali nasi rodacy w miniony weekend na boiskach europejskich lig TOP 5? Ktoś zapyta: "które to są te najlepsze?". Każdy ma swoje typy, bazą są jednak Anglia, Niemcy, Hiszpania, Włochy… na piątym miejscu u mnie znajduje się Portugalia.

Aczkolwiek na piątym miejscu możemy zestawić ex aequo właśnie ligę portugalską, francuską, holenderską i rosyjską. Sporo tego… wybór jest prosty, tam gra najwięcej naszych piłkarzy. Ciekawie, jeśli chodzi o Polaków, działo się w Anglii, Niemczech… i Rosji. Tak, Rosji, tam padł jedyny gol strzelony przez polskiego zawodnika w miniony weekend. Warto zobaczyć. Zapraszam!

Anglia

Wojciech Szczęsny (Arsenal) – Rozegrał pełne 90 minut w wyjazdowym meczu z Aston Villa, a jego zespół wygrał pewnie trzema bramkami, nie tracąc przy tym ani jednej. Cały mecz był dość usypiający, dlatego też Wojtek nie miał dużo do roboty.

Łukasz Fabiański (Swansea) – Swansea mierzyła się u siebie z Southampton. „Fabian” rozegrał pełne spotkanie w bramce „Łabędzi”, niestety w 80. minucie skapitulował przy strzale Victora Wanyamy, który nie dał mu żadnych szans. Swansea zajmuje 5. lokatę w PL z dziewięciopunktowym dorobkiem.

Zajrzyjmy na zaplecze PL, gdzie gra kilku Polaków, a wśród nich…

Artur Boruc (Bournemouth) – Zeszłotygodniowy news o przenosinach z Southampton do właśnie Bournemouth troszkę mnie zdziwił. Lecz przy ciągłym siedzeniu na ławce rezerwowych… lepszy rydz niż nic! Drużyna Artura, w której debiutował, zremisowała 1:1 z Watford. Przez większość meczu Boruc był bezrobotny, ale siedem minut przed końcem meczu Polak skapitulował.

Tomasz Cywka (Blackpool) – Cywka wyszedł w pierwszym składzie, lecz został zmieniony już po 45 minutach. Mecz przeciw Brighton zakończył się bezbramkowym remisem.

Radosław Majewski (Huddersfield) – Całe spotkanie Majewski obejrzał z ławki rezerwowych. Huddersfield podejmowało na wyjeździe Leeds i przegrało z nimi 0:3.

Bartosz Białkowski będzie rozgrywał swój mecz dziś (tj. 22.09). Jego Ipswich Town zmierzy się na wyjeździe z Wigan.

Niemcy

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – Robert rozpoczął mecz z HSV na ławce. W 66. minucie wszedł za Shaqiriego, lecz nie zmienił wyniku. Do końca spotkania utrzymał się bezbramkowy remis.

Artur Sobiech (Hannover 96) – Artur rozegrał pełne spotkanie, wielkiego meczu nie zagrał… a mógł. Chwilę po pierwszym golu dla Paderborn w 72. minucie Artur mógł wyrównać , lecz przestrzelił. Mecz zakończył się wynikiem 2:0 dla Paderborn.

Eugen Polanski (Hoffenheim) – Drużyna „Ojgena” wygrała 2:0 ze Stuttgartem, on sam rozegrał pełne spotkanie. Po czterech kolejkach popularni „Wieśniacy” zgromadzili osiem punktów.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – Polak od pierwszych minut w meczu z Mainz był bardzo aktywny i brał udział w akcjach ofensywnych drużyny. Rozegrał pełne 90 minut.

Sebastian Boenisch (Bayer Leverkusen) – Mecz z Wolfsburgiem Boenisch rozpoczął na ławce rezerwowych, lecz czerwona kartka jednego z „Aptekarzy” zmusiła Rogera Schmidta do wzmocnienia obrony. Rozegrał 45 minut.

Paweł Olkowski (FC. Koeln) – Polak zaprezentował się z dobrej strony w zremisowanym meczu z Borussią M’gladbach. W 17. minucie nasz zawodnik nie wykorzystał, jak się później okazało, najlepszej okazji w meczu. Olkowski miał przed sobą tylko bramkarza, niestety górą był Sommer, który obronił mocny strzał Pawła w światło bramki. Zawodnik został zmieniony w 83. minucie.

Jakub Błaszykowski nie grał z powodu kontuzji, która wyklucza go z gry jeszcze na co najmniej 2-3 tygodnie. Ludovic Obraniak nie zagrał w meczu Werderu z Augsburgiem. Mateusz Klich nadal bez debiutu w Bundeslidze. Sławomir Peszko i Adam Matuszczyk również cały mecz spędzili na ławce.

Prześledźmy jeszcze szybko 2.Bundesligę, gdzie również mamy dość sporą kolonię naszych zawodników.

Rafał Gikiewicz (Eintracht Brunszwik) – Rozegrał całe spotkanie w bramce w wygranym przez jego zespół 2:0 meczu z Darmstadt.

Kacper Przybyłko (Fürth) – Kacper wyszedł w pierwszym składzie gospodarzy i spędził na boisku 79 minut. Jego SpVgg Greuther Fürth wygrało z Kaiserslautern 2:1.

Grzegorz Wojtkowiak (TSV Monachium) – Rozegrał pełne 90 minut na lewej obronie. Padł remis 0:0.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf)- Pełne spotkanie przeciw Heidenheim. Jego drużyna wygrała 3:2.

Piotr Ćwielong z Vfl Bochum i Martin Kobylański (Union Berlin) nie grali, ten drugi odniósł tydzień temu kontuzję kolana.

Hiszpania

Przemysław Tytoń (Elche) – Przeciętny występ w bramce Elche Tytonia. Mógł lepiej się zachować przy dwóch puszczonych bramkach w meczu z Eibarem. Końcowy wynik brzmiał 2:0 dla Eibaru. Sami państwo oceńcie:

Grzegorz Krychowiak (Sevilla) – Pewna wygrana 3:1 Sevilli z Cordobą na wyjeździe, dobre spotkanie Krychowiaka, który rozegrał 90 minut. Sevilla jest obecnie wiceliderem Primera Division z siedmioma punktami na koncie.

Cezary Wilk (Deportivo) – Nie grał w przegranym 2:8 meczu z Realem Madryt.

Na zapleczu pierwszej ligi hiszpańskiej zagrał…
Damien Perquis (Betis Sevilla) – Pełne 90 minut spędził na środku obrony, a jego drużyna wygrała 3:1 z Gironą.

Włochy

Kamil Glik (Torino) – Kapitan drużyny z Turynu rozegrał całe spotkanie w przegranym 0:1 meczu z Hellas Verona. Obecnie jego zespół zajmuje ostatnie miejsce w ligowej tabeli z dorobkiem jednego punktu.

Piotr Zieliński (Empoli) – Piotrek wszedł na ostatnie 13 minut w meczu z Ceseną, mecz zakończył się remisem 2:2.

Paweł Wszołek (Sampdoria) oraz Łukasz Skorupski (AS Roma) nie grali.

SerieB

Michał Chrapek (Catania) – Rozegrane 57 minut w podstawowej jedenastce w meczu z Modeną. Spotkanie zakończyło się remisem 0:0.

Thiago Cionek (Modena) – W meczu Catanii z Modeną zagrał również reprezentant Polski, Thiago Cionek. Rozegrał całe spotkanie, a w 57. minucie został ukarany żółtą kartką.

Mateusz Lewandowski (Entella) – Mateusz mecz rozpoczął na ławce rezerwowych, wszedł w 50. minucie. Ostatecznie jego zespół przegrał 0:1 ze Spezią.

Rafał Wolski (Bari) nie grał.

Portugalia

Paweł Kieszek (Estoril) gra swój mecz dziś (tj. 22.09) przeciw Academica Coimbra.

Segunda Liga

Paweł Dawidowicz (Benfica Lizbona „B”) oraz Michał Grunt (Braga „B”) nie grali.

Francja

Bez zbędnego rozpisywania się… ani Kamil Grosicki (Stade Rennes), ani Dominik Furman (Toulouse) nie zagrali w swoich zespołach.

Rosja

Maciej Rybus (Terek Grozny) – 83 minuty Rybusa w zremisowanym meczu ze Spartakiem Moskwa (1:1).

Marcin Komorowski (Terek Grozny) – Marcin okazał się bohaterem Tereka, ponieważ strzelił w doliczonym czasie gry drugiej połowy gola na wagę jednego punktu. Dobry występ i pełne 90 minut na boisku.

W poniedziałek zagrają  Janusz Gol, Jakub Wawrzyniak, Damian Zbozień (wszyscy Amkar Perm) przeciw Arturowi Jędrzejczykowi (FK Krasnodar). W innym meczu Premier Ligi zagra Torpedo Moskwa Adama Kokoszki z Dynamem Moskwa.

2. liga rosyjska (Dywizja 1)

Marcin Kowalczyk (Wołga Niżny Nowogród) – Polak grał od 60. minuty spotkania, jego zespół wygrał z Luchem Energiya 3:1.

Piotr Polczak (Wołga Niżny Nowogród) nie był podany w „18” meczowej.

Holandia

Filip Kurto (FC Dordrecht) – Całe spotkanie młodego bramkarza w barwach Dordrechtu przeciw Excelsiorowi Rotterdam, zakończone wynikiem 1:1.

Pierwszy gol strzelony Polakowi:

Arkadiusz Milik (Ajax) cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych, Sebastian Steblecki (Cambuur) nie był powołany do meczowej „18”, a Filip Bednarek rozegrał cały mecz w barwach rezerw Tweente w 2. lidze holenderskiej.