Czym jest Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu?


14 sierpnia 2014 Czym jest Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu?

Legia wyczerpała wewnętrzną drogę odwoławczą, jaką przewidują przepisy stanowione przez UEFA. Warszawskiemu klubowi pozostało już tylko odwołanie do Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu w Lozannie. Czym jest ten najważniejszy organ sądowy w świecie sportu?


Udostępnij na Udostępnij na

Został utworzony w 1983 roku, jednakże wtedy funkcjonował jeszcze w ramach Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego jako organ rozjemczy tej organizacji. Jego pomysłodawcą był ówczesny prezydent MKOI, Juan Antonio Samaranch. Po 10 latach od powstania w związku z zarzutami bezstronności Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu (CAS – Court of Arbitration for Sport) uniezależnił się finansowo oraz organizacyjnie od MKOI-u.

Najprościej rzecz ujmując, CAS jest międzynarodowym sądem arbitrażowym, instytucją w pełni niezależną, która rozstrzyga spory powstałe na gruncie sportu. W jego skład wchodzi prawie 300 specjalistów w dziedzinie prawa, pochodzących z 87 krajów.

Co niezwykle ważne, każdy spór, który jest pośrednio bądź bezpośrednio związany ze sportem może być poddany pod Trybunał Arbitrażowy. Mogą być to konflikty o naturze gospodarczej (np. związane z transferami zawodników lub kontraktami piłkarskimi), a także dyscyplinarnej. Katalog osób uprawnionych do dochodzenia swoich praw przed CAS jest również bardzo szeroki. Należą do nich m.in. zawodnicy, kluby a także organizacje sportowe lub sponsorzy. Aby spór mógł zostać rozwiązany przed Trybunałem, strony muszą wyrazić na to pisemną zgodę. Klauzula dotycząca arbitrażu sportowego może być elementem kontraktu, zostać podpisana po powstaniu sporu, a także wynikać z regulaminów organizacji sportowych.

Zgodnie z art. 47 regulaminu dyscyplinarnego statut UEFA określa jaki rodzaj decyzji dyscyplinarnych, a także na jakich warunkach może zostać wniesiony przed CAS. W kontekście sytuacji w jakiej znalazła się Legia Warszawa, szczególnie ważny jest art. 62 Statutu UEFA, zatytułowany CAS jako Arbitrażowy Organ Odwoławczy. Zgodnie z jego treścią jakakolwiek decyzja podjęta przez organ UEFA może zostać rozwiązana przed CAS jako arbitrażowym organem odwoławczym. Co do zasady tylko strony, których bezpośrednio dotyczy decyzja UEFA mogą wystąpić przed CAS. Termin na wniesienie odpowiednich dokumentów to dziesięć dni licznych od momentu otrzymania powyższej decyzji. Równocześnie postępowania może być wszczęte tylko wtedy, gdy wewnętrzne procedury UEFA zostały wyczerpane.

Kluczowa jest również kwesta prawa na podstawie którego Trybunał wydaje swoje decyzje. Otóż w przypadku procedury odwoławczej arbitrzy opierają się na prawie stanowionym przez organizację, której dotyczy zaskarżona decyzja. Pomocniczo stosują prawo kraju w którym przedmiotowa organizacja ma siedzibę. Oznacza to, że w przypadku odwołania niezależny arbiter bada stan faktyczny sprawy oraz przede wszystkim w oparciu o przepisy danej organizacji sportowej wyda orzeczenie, które jest wiążące dla obu stron (chyba że zostanie wniesione odwołanie do szwajcarskiego sądu). Mając na uwadze sytuację Legii, postępowanie będzie dotyczyć prawidłowości decyzji UEFA o wymierzeniu kary walkowera.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze