TOP 10 wydarzeń z kariery Thierry’ego Henry’ego

16 grudnia 2014 TOP 10 wydarzeń z kariery Thierry’ego Henry’ego

20 lat pełnej sukcesów kariery. Tytuł mistrza świata, mistrza Europy, wygranie lig w trzech krajach, najwięcej bramek strzelonych w historii Arsenalu. Thierry Henry oficjalnie ogłosił zakończenie kariery piłkarskiej. 37-latek od teraz będzie pracował jako ekspert w angielskiej telewizji Sky Sports. Przypominamy najlepsze momenty Francuza na boisku i już za nim tęsknimy!

1. Podpisanie kontraktu z Arsenalem

3 sierpnia 1999 roku to data, która na zawsze zmieniła historię Arsenalu. 21-letni Thierry Henry podpisuje kontrakt z londyńskim klubem. „The Gunners” płacą za napastnika Juventusowi 10,5 miliona funtów. „Titi” zdobył w barwach „Kanonierów” 228 goli w 376 spotkaniach. Zaliczył 93 asysty. Tytuły: Premier League (2x), Tarcza Wspólnoty (2x), Puchar Anglii (3x), Złoty But (4x), Piłkarz Roku FWA (3x). Po prostu legenda.

1. Mistrz świata i Europy

Karierę Henrego bez wątpienia przyspieszyło wygranie przez reprezentację MŚ w 1998 roku. „Titi” zdobył trzy gole w sześciu spotkaniach. Niestety, cały finał z Brazylią (3:0) spędził na ławce rezerwowych. Dwa lata później dołożył jeszcze triumf na mistrzostwach Europy, kiedy też zdobył trzy bramki.

1. Triumf w Lidze Mistrzów

Aż 15 lat od rozpoczęcia profesjonalnej kariery Thierry Henry czekał na ten tytuł. Udało się z Barceloną w 2009 roku w Paryżu. „Blaugrana” pokonała Manchester United 2:0, a Francuz rozegrał w finale 72 minuty.

1. Pomnik na 125-lecie Arsenalu

W 125. rocznicę powstania klub postanowił uhonorować Henrego za jego dokonania. Przed Emirates Stadium postawiono „Titemu” pomnik, a grający wówczas dla New Yok Red Bulls napastnik nie krył wzruszenia podczas odsłonięcia swojej podobizny.

1. Powrót Króla

W 2012 roku Henry przyszedł na dwumiesięczne wypożyczenie do Arsenalu podczas przerwy w sezonie MLS. Zaliczył swój drugi debiut w barwach „Kanonierów” podczas meczu z Leeeds w trzeciej rundzie Pucharu Anglii. Thierry wszedł na murawę w drugiej połowie i w 78. minucie gry zdobył zwycięskiego gola dla gospodarzy. Emocje na Emirates sięgnęły zenitu.

6. Pierwszy tytuł mistrza Anglii

Sezon 2001/2002 okazał się szalenie udany dla „Kanonierów”.  Wygrali Premier League z siedmiopunktową przewagą. Nasz bohater zdobył wtedy aż 24 gole w 33 meczach i zdobył bezapelacyjnie koronę króla strzelców. W tym momencie wspiął się na szczyt klubowej hierarchii.

7. Dwa tytułu PFA

Kolejne dwa sezony również były dla Henry’ego doskonałe, czego dowodem było zdobycie dwóch tytułów piłkarza roku w Anglii. „Titi” został pierwszym w historii zawodnikiem uhonorowanym tą nagrodą dwa razy z rzędu. Później jego wyczyn powtórzył Cristiano Ronaldo. W 2004 roku został też królem strzelców Premier League oraz dostał Złotego Buta. W latach 2003-2004 zajmował też drugie miejsce w konkursie na Piłkarza Roku FIFA.

8. Pierwszy tytuł króla strzelców

Właśnie zdobyta w mistrzowskim sezonie korona była równie przełomowym momentem w jego karierze. Stał się gwiazdą absolutną oraz klubową legendą. Kolejne lata na Highbury były tylko tego potwierdzeniem.

9. Kapitalny gol przeciwko United

30 września 2000 roku Arsenal podejmował u siebie Manchester United. Niby nic takiego, gdyby nie jeden strzał. Thierry Henry doskonale podbił sobie piłkę tyłem do bramki, następnie momentalnie się obrócił i doskonale uderzył, zdobywając bramkę, która przez lata była pokazywana młodym adeptom jako wzór.

10. Gol z Irlandią po zagraniu ręką

Na koniec wspomnieć trzeba niestety skandal z udziałem słynnego Francuza. Podczas baraży do mistrzostw świata Francja mierzyła się z Irlandią. W meczu rewanżowym doszło do dogrywki, w której decydującego gola zdobył William Gallas po asyście Henry’ego. Właśnie, asyście. Wszystko byłoby fajnie, gdyby to było zagranie sprawiedliwe. Napastnik zatrzymał jednak w polu karnym piłkę ręką, a następnie zagrał do kolegi z drużyny. Sędzia nie zauważył oszustwa i tak Francja awansowała po skandalu.

Niedawno mówiło się, że Henry może objąć trenerskie stanowisko w Arsenalu. Dziś poinformowano, że Francuz został ekspertem i ambasadorem Sky Sports. Zapewne jego marzenia o pracy na Emirates zostały na razie odłożone, lecz z pewnością jego marzenia, dotyczące poprowadzenia ukochanego Arsenalu, będą kiedyś mogły być zrealizowane.