Bayern i Borussia potentatami w dorosłej LM, co z młodzieżówkami?


22 października 2014 Bayern i Borussia potentatami w dorosłej LM, co z młodzieżówkami?

Młodzieżowa Liga Mistrzów jest przedsionkiem, często ostatnim korytarzem, prowadzącym młode, dopiero wschodzące gwiazdy do wielkiego futbolu. To właśnie tu poznają dalekie podróże, pierwszy smak poważnych zwycięstw. Jak wyniki w UEFA Youth League mają się do odpowiednika w seniorskich rozgrywkach?


Udostępnij na Udostępnij na

Największe problemy z młodzieżą mają teoretycznie najsilniejsze niemieckie kluby. Z czego wynika ich siła? Z milionów wydanych na ułożonych już zawodników, niekoniecznie na własną szkółkę. Weźmy pod uwagę Schalke 04 Gelsenkirchen. Drużyna z Zagłębia Ruhry mimo gorszego okresu daje sobie radę w Bundeslidze, co sezon wprowadzając jakichś młodych zawodników do seniorskiej drużyny właśnie z rezerw. Czy podobnie robi Borussia Dortmund albo Bayern Monachium? O tym, jak sytuacja wygląda w Bawarii, wiedzą niemal wszyscy. Klubowa szkółka woła o pomstę do nieba. Właściciele mają zamiar otworzyć dużą akademię, jednak wymaga to dużych nakładów pieniężnych, a jeśli weźmiemy pod uwagę obecne kredyty, mistrzów Niemiec zwyczajnie na to nie stać. Problemy ma również Borussia Dortmund, której młodzież w UYL sobie nie radzi, przegrywając mecz za meczem. Zupełnie inaczej niż ich starsi koledzy.

W niebie, jeśli chodzi o kwestię młodzieży, znajduje się FC Barcelona. W poprzednim sezonie młodzi chłopcy triumfowali w rozgrywkach, a już w obecnym część z nich zalicza większe epizody w Primiera Division czy elitarnych europejskich rozgrywkach. Znakomitym przykładem jest Munir El Haddadi, który we wtorkowym meczu z Ajaksem pokazał, że umie grać w piłkę i jedyne, czego mu brakuje, to zebranie odpowiedniego doświadczenia. Król strzelców wystąpił już w reprezentacji Hiszpanii, a do jej drzwi pukają nieśmiało kolejni zawodnicy poniżej dziewiętnastki. Katalończycy zremisowali z jedną z najlepszych szkółek, Ajaksem Amsterdam, 2:2. Również dorośli mieli duże problemy, jednak w końcówce meczu wynik na 3:1 ustalił kolejny młodzian, Sandro. Jak widać, są kluby, które umieją korzystać z pracy swoich akademii.

Jak jest z liczbą bramek, które wpadają na boiskach dwóch Lig Mistrzów? U-19 w poprzednim sezonie może się pochwalić średnią 3,44 gola na mecz. Jak było w trzeciej kolejce? Było minimalnie gorzej. Średnia była gorsza o setne części trafienia. Zaszaleli również seniorzy! Tylko we wtorek padło 40 bramek, co dało średnią 5 wyjęć piłki z siatki przez bramkarza w ciągu 90 minut. W środę było dużo gorzej i ostatecznie statystyka spadła do 3,7 trafienia na spotkanie.

Żałować możemy tylko jednego… W akcji nie możemy oglądać Dinama Zagrzeb, które nie dostało się do Champions League. Z najlepszą(?) szkółką świata nikt nie mógłby dyskutować. Dzięki niej z pewnością poziom byłby jeszcze wyższy, a emocje dużo większe! Pozostaje liczyć, że niedługo i młodzież z Chorwacji zobaczymy w UYL. Na koniec zachęcamy do porównania wyników trzecich kolejek w najlepszych elitarnych ligach Europy.

Wyniki 3. kolejki Ligi Mistrzów:
CSKA Moskwa 2:2 Manchester City
APOEL 0:1 PSG
AS Roma 1:7 Bayern Monachium
FC Barcelona 3:1 Ajax Amsterdam
BATE Borysów 0:7 Szachtar Donieck
Chelsea Londyn 6:0 NK Maribor
FC Porto 2:1 Athletic Bilbao
Schalke 04 4:3 Sporting Lizbona
Anderlecht 1:2 Arsenal Londyn
Atletico Madryt 5:0 Malmoe
Galatasaray 0:4 Borussia Dortmund
Bayer Leverkusen 2:0 Zenit St. Petersburg
Liverpool 0:3 Real Madryt
Łudogorec Razgrad 1:0 Basel
AS Monaco 0:0 Benfica Lizbona
Olympiakos 1:0 Juventus

… i Młodzieżowej LM:
CSKA Moskwa 0:2 Manchester City
APOEL 0:3 PSG
AS Roma 1:0 Bayern Monachium
Barcelona 2:2 Ajax Amsterdam
BATE Borysów 1:4 Szachtar Donieck
Chelsea Londyn 2:0 NK Maribor
FC Porto 2:0 Athletic Bilbao
Schalke 04 3:0 Sporting Lizbona
Anderlecht 4:3 Arsenal Londyn
Atletico Madryt 3:1 Malmoe
Galatasaray 3:2 Borussia Dortmund
Bayer Leverkusen 1:4 Zenit St. Petersburg
Liverpool 3:2 Real Madryt
Łudogorec Razgrad 0:5 Basel
AS Monaco 0:1 Benfica Lizbona
Olympiakos 1:1 Juventus

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze