4 września 2015 Nie tylko Niemcy – Polska. Podsumowanie piątku w eliminacjach do Euro 2016 [aktualizacja]

Znamy już komplet wyników wszystkich piątkowych spotkań eliminacji do Euro 2016 we Francji. Dziś, podobnie jak wczoraj, nie zabrakło niespodzianek.

Grupa D

Gruzja – Szkocja

Już w pierwszym piątkowym spotkaniu, które rozpoczęło się o godzinie 18 byliśmy świadkami niespodzianki. Podopieczni Kakhabera Tskhadadze pokonali faworyzowanych Szkotów 1:0. Równie ważny jak wynik był styl, w jakim gospodarze wywalczyli to zwycięstwo. Przez większość meczu to właśnie Gruzini byli lepszą drużyną. Szkoci w trakcie całego spotkania nie oddali ani jednego celnego strzału! Gola dla gospodarzy zdobył w 38. minucie Valeri Kazaishvili. Nieco nerwowo było w samej końcówce meczu, kiedy Szkoci mieli kilka stałych fragmentów gry, jednak wynik nie uległ zmianie i niespodziewane zwycięstwo Gruzji stało się faktem.

Gibraltar – Irlandia

Nie było niespodzianki w portugalskim Faro, gdzie swoje mecze rozgrywa reprezentacja Gibraltaru. Irlandczycy mimo wyraźnej przewagi długo nie potrafili udokumentować jej bramką. Pierwszy gol padł dopiero w 27. minucie, a strzelił go Cyrus Christie. W pierwszej połowie podopieczni Martina O’Neila oddali aż trzynaście strzałów. Po przerwie ze skutecznością było już lepiej. Szybki dublet Robbiego Keane’a i gol w końcówce Shane’a Longa zapewniły Irlandczykom pewne zwycięstwo 4:0.

Grupa F

Grecja – Finlandia

Mecz dwóch najsłabszych drużyn w grupie F zakończył się w sposób, który nikogo dziwić nie powinien. Beznadziejna w ostatnich miesiącach Grecja przegrała 0:1, jednak patrząc na meczowe statystki, łatwo można się zorientować, że Hellenowie w tym spotkaniu nie byli drużyną słabszą. Nowy trener Konstantinos Tsanas poprawił grę reprezentacji, był jednak w grze Greków jeden gigantyczny minus – skuteczność. 20 strzałów, z czego tylko trzy w światło bramki. Dla porównania Finowie oddali tylko jeden celny strzał i zamienili go na bramkę. Zdobył ją w 75. minucie Joel Pohjanpalo. W spotkaniu tym wystąpili dwaj gracze poznańskiego Lecha – Hamalainen i Arajuuri.

Węgry – Rumunia

Na stadionie w Budapeszcie zmierzyły się trzecia i pierwsza drużyna grupy. Niestety mecz zawiódł. Tylko sześć celnych strzałów z obu stron i zero goli. Nie tak powinno wyglądać spotkanie drużyn, które prawdopodobnie zagrają na Euro. Także w tym pojedynku mieliśmy polski akcent. W pierwszym składzie reprezentacji Węgier wyszedł napastnik Legii Warszawa – Nemanja Nikolić. Warto odnotować lekką przewagę Rumunii, która po tym remisie straciła pozycję lidera grupy na rzecz…

Wyspy Owcze – Irlandia Północna

Irlandii Północnej, która nie bez problemów rozprawiła się z reprezentacją Wysp Owczych. Goście objęli prowadzenie w 12. minucie. Niedługo potem gospodarze wyrównali. Irlandczycy mieli przewagę, jednak przez długi czas nie potrafili zagrozić bramce Nielsena. Kluczowa dla przebiegu meczu okazała się 65. minuta, kiedy to Edmundsson obejrzał czerwoną kartkę. Kilka minut później goście strzelili dwa gole, dzięki którym awansowali na pozycję lidera grupy F. Wyspy Owcze pozostały na czwartym miejscu.

Grupa I

Dania – Albania

Kolejny dziś bezbramkowy remis. Mecz bardzo ważny w kontekście ostatecznych rozstrzygnięć w grupie I. Duńczycy mimo wyraźnej przewagi nie potrafili pokonać Berishy. Podział punktów sprawił, że obie drużyny mają na chwilę obecną po jedenaście punktów. Liderem z dwunastoma punktami jest Portugalia, która jednak rozegrała jedno spotkanie mniej. Dania jest druga, a Albania zajmuje w tej chwili miejsce dające prawo gry w barażach. Serbia i Armenia nie zagrażają już wymienionym drużynom.

Serbia – Armenia

Ukarana ujemnymi punktami Serbia wygrała 2:0 z Armienią. Mecz był bardzo wyrównany. W strzałach 14:15. W posiadaniu 49:51. Strzały celne 6:4. Serbowie mieli więcej szczęścia i to dlatego wygrali. W tym zwycięstwie pomógł obrońca Armenii, Levon Hayrapetyan, który strzelił bramkę samobójczą. Drugiego gola zdobył w 53. minucie Adem Ljajić. Serbia dzięki zwycięstwu nad Armenią opuściła ostatnie miejsce w grupie.