Katarska przyszłość Xaviego


28 marca 2015 Katarska przyszłość Xaviego

Katar może kojarzyć się przede wszystkim z potężnymi upałami, przepychem, specyficzną kulturą i pieniędzmi miejscowych oligarchów, którzy starają się zrobić wszystko, aby kraj ten stał się również sportową potęgą. Próbkę siły perswazyjnej, jaką dysponują Katarczycy, mieliśmy okazję zobaczyć podczas mistrzostw świata w piłce ręcznej, w których gospodarze zdobyli srebrny medal. W 2022 roku Katar będzie organizatorem mundialu w piłce nożnej i bez wątpienia gospodarze zrobią wszystko, aby impreza ta skończyła się dla nich kolejnym sukcesem. A pomóc im ma w tym sam Xavi.


Udostępnij na Udostępnij na

35-letni Xavi Hernandez to bez wątpienia piłkarz spełniony. Jego dorobek jest bardzo imponujący, mało który piłkarz jest w stanie przecież pochwalić się Mistrzostwem Świata, dwukrotnym Mistrzostwem Europy i trzykrotnym triumfem w Lidze Mistrzów. Xavi to ikona FC Barcelony i reprezentacji Hiszpanii, jednak cytując klasyka „Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść”. Ku rozpaczy kibiców i działaczy „Blaugrany” Hiszpan nie zakończy jednak kariery w klubie, któremu zawdzięcza wiele swoich sukcesów, tylko przeniesie się do Kataru. Od dawna już było wiadomo, że ten sezon będzie jego ostatnim w barwach „Barcy” i stało się jasne, że tym samym stanie się on łakomym kąskiem dla kilku bogatych klubów. Oferty napływały, podobno głównie z amerykańskiej MLS (która stanowi duże skupisko wypalonych gwiazd), jednak ostatecznie sam Xavi zadecydował, że ostatnie lata swojej wspaniałej kariery spędzi w katarskim Al-Sadd. Wschodni kierunek staje się, jak widać, więc coraz bardziej modny również wśród piłkarzy nożnych, co ze względu na potężne środki, jakimi dysponują tamtejsi włodarze jest całkiem naturalnym zjawiskiem.

Rola Hiszpana w katarskim klubie nie ma się ograniczać tylko do kopania piłki – oprócz tego piłkarz ma jeszcze pełnić funkcję doradcy w miejscowej Akademii „Aspire”, która ma na celu szkolenie młodych Katarczyków, aby jak najlepiej przygotować ich do mundialu w 2022 roku. Pisząc bardziej dosadnie, Xavi ma nauczyć grać w piłkę miejscowych chłopaków tak, aby nie przynieśli wstydu na turnieju, którego będą gospodarzami. Co ciekawe, przejmie on schedę po swoim rodaku Raulu Gonzalezie, który również grę w Al-Sadd łączył z funkcją konsultanta do spraw szkoleniowych.

Xavi
Xavi ostatnie lata kariery spędzi w Katarze. (fot. elblaugrana.com)

Argumenty przedstawione Xaviemu przez Katarczyków były bardzo przekonujące. Hiszpan w Al-Sadd ma zarabiać niebagatelne 10 milionów euro za sezon, a jego kontrakt będzie obowiązywał przez trzy lata. Rachunek jest więc prosty. 30 milionów euro to pieniądze warte przeprowadzki nawet do kraju, w którym twarze kobiet są w całości zakryte chustami (co jest o tyle dziwne, że przecież wiadomo, iż kobiety są mądrzejsze i przede wszystkim ładniejsze od mężczyzn). Docelowo Xavi w 2022 roku ma zostać selekcjonerem reprezentacji Kataru i poprowadzić ją do sukcesu na mistrzostwach świata. A więc jego piłkarska emerytura przez najbliższe kilka lat będzie kręciła się wokół katarskich milionów Euro. Ambitne plany i ciekawa perspektywa.

Ludzie, którzy wytykają Hiszpanowi brak wierności Barcelonie, są bardzo naiwni. Po pierwsze, „Blaugrana” to tylko jego już były pracodawca, a nie żona, ani nawet kochanka. Poza tym, kto z was odrzuciłby taką ofertę? Jak mawiał pewien znany aktor „Najpierw odrzućcie, a potem porozmawiamy”. Ja tam zastanowiłbym się nawet na miejscu Xaviego, czy nie przedłużyć kariery do 2022 roku i powalczyć jako grający trener o mistrzostwo świata. Sami wiecie, oni uczą się od najlepszych, a to się ceni.

Komentarze
Jaro (gość) - 9 lat temu

Muszę przyznać, że jestem bardzo zaskoczony bo Enrique radzi sobie doskonale jak na razie. Chyba zbyt pochopnie go oceniałem. Na przyszłość trzeba zakontraktować Auriera za Alvesa na prawą obronę bo Iworyjczyk grzeje ławę w PSG (chciałem Danilo ale niestety Real uprzedził Barcę), Vietto za Pedro do ataku i jakiegoś pomocnika za Iniestę (mój typ to Pogba).

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze