Upragniona gwiazda


1 marca 2015 Upragniona gwiazda

Na koszulkach włoskich drużyn jest szereg symboli nawiązujących do ligi, kraju i historii. Każdy z nich ma swoją symbolikę i wartość.


Udostępnij na Udostępnij na

Zuniformizowanie na boisku grających przeciwko sobie drużyn wynika z pragmatyzmu. Trudno sobie wyobrazić, aby piłkarze biegali po murawie w różnych strojach, zastanawiając się przy podaniu, czy aby na pewno adresatem piłki jest kolega z drużyny. Jednolite stroje jednego składu to tradycja, bez której sport drużynowy nie funkcjonowałby w pełni sprawnie.

Trentesimo_scudetto
Trentesimo scudetto, duma Juventusu

Barwy, którymi odznaczają się stroje poszczególnych drużyn w Serie A, to część indywidualnej klubowej tradycji. Zazwyczaj korespondują one z historią zespołu. Na poszczególnych uniformach widnieją także nawiązania do miasta, z którego wywodzi się dany skład. Implikacją tego jest druga, nieoficjalna nazwa zespołu, wywodząca się z podstawowych kolorów, jakimi jest okraszona piłkarska garderoba włoskich graczy, np.”Rossoneri”. Stroje zespołów grających w Serie A na przestrzeni lat zmieniały swój krój i wygląd, czy to ze względu na modę, czy zawirowania historyczne. Obecnie zmiana w wyglądzie boiskowych kreacji wymuszona jest podejściem marketingowym. Ci spośród kibiców, którzy pałają się kolekcjonowaniem klubowych trofeów, nie przegapią możliwości posiadania w swoim zbiorze koszulki, w której aktualnie rozgrywa mecze ich ukochana drużyna. A to powoduje przypływ gotówki do klubowej kasy. Innym aspektem jest zmiana sponsora, którego logo znajdzie się na klubowych strojach. To bussines zupełnie zrozumiały w świecie współczesnego futbolu. Jest natomiast kilka składowych uniformów, uprzywilejowanych w tym względzie drużyn, których nie sposób przeliczyć na jakąkolwiek wartość. Są one zasługą ciężkiej pracy i wyznacznikiem sukcesu na arenie krajowych rozgrywek. Mowa o symbolach upamiętniających zdobyte trofea.

ScudettoStella
Scudetto Stella, domena mediolańczyków

Określenie „scudetto” odnosi się w włoskim futbolu nie tylko do zdobytego mistrzostwa kraju. Odzwierciedla ono także tradycję heraldyczną. Symbol ten pojawia się nie tylko w świecie piłkarskim, prosperuje także w innych sportowych dyscyplinach spod znaku Półwyspu Apenińskiego. Znaczenie ma także wśród innych środowisk drużynowej rywalizacji we Włoszech, przykładowo w piłce siatkowej, koszykówce czy hokeju na lodzie. Kolorystycznie znak ten nawiązuje do flagi kraju. Jest w barwach zieleni, czerwieni i bieli. Rozróżniamy dwa kształty tej chlubnej pamiątki w futbolu. Okrągły i prostokątny. Okrągła tarcza odnosi się do Pucharu Włoch. Widnieje ona na koszulkach drużyny, która zdobyła to trofeum w poprzednim sezonie. Prostokątna tarcza umieszczona na uniformie drużyny mówi nam, iż ta zdobyła w sezonie poprzednim mistrzostwo kraju. Duma noszenia tych odznaczeń przypada zespołowi na cały rok, później, jeśli ten nie obroni tytułu, przechodzi w ręce składu, który to zdobył mistrzostwo bądź okazał się najlepszy w pucharowej rywalizacji. W obecnych rozgrywkach tarcze te z dumą prezentują piłkarze Juventusu (mistrzostwo) oraz Napoli (puchar). Rozwinięciem tej tradycji jest symbol gwiazdy widniejący na koszulkach poszczególnych drużyn. Odnosi się on do dziesięciokrotnego zdobycia tytułu mistrza kraju albo takiej samej liczby zdobytych pucharów. Złota gwiazda, czyli „la Stella” to przywilej, jaki przysługuje klubom, które w swojej historii dziesięć razy kończyły ligowe rozgrywki na pierwszym miejscu w tabeli. Odznaka srebrnej gwiazdy to następstwo posiadania przez kolektyw dziesięciu pucharów w swojej kolekcji.

Wszystkich drużyn grających w Serie A, mających prawo do dumy z posiadania złotej gwiazdy na koszulkach swoich graczy, jest zaledwie trzy. Są to: Juventus Turyn, Inter Mediolan oraz AC Milan. Niekwestionowanym liderem w tym zestawieniu jest skład z Turynu. Juventus w całej historii wywalczył trzydzieści razy mistrzostwo kraju (pomijam tytuły odebrane podczas afery „Calciopoli”). To sprawia, że na strojach zawodników „Starej Damy” widnieją aż trzy gwiazdki w kolorze złota. Mediolańskie ekipy kłują przeciwników złotym blaskiem jednej gwiazdy. Watro jednak wspomnieć, że zarówno Milan, jak i Inter mają na swoim koncie po osiemnaście zwycięstw w krajowych rozgrywkach, więc możliwość zdobycia drugiej gwiazdy jest w zasięgu dwóch dobrych sezonów. Jeśli chodzi o odznakę srebrnej gwiazdy, to na chwilę obecną nie ma takiej drużyny z Serie A, która byłaby uprawniona do noszenia tego zaszczytnego symbolu. Najbliższe temu wyróżnieniu są składy Juventusu Turyn oraz AS Roma. Obie drużyny mają w swoim dorobku dziewięć zdobytych pucharów kraju.

Symbole te są doskonałym przykładem tego, jak ważną rolę w futbolu odgrywa tradycja. W czasach, kiedy niemalże wszystko kręci się wokół pieniędzy, takie „detale” pozwalają nam przypomnieć sobie, że są rzeczy, których nie da się kupić i wycenić. Zwykła gwiazda na koszulce ulubionego klubu może stać się powodem do dumy i chęci zagłębiania się w meandry przeszłości drużyny, której szalik przywdziewa się, patrząc na mecz.

Dodaj komentarz

Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Najnowsze